Deklaracja dostępności i ETR
Wstęp
Muzeum Narodowe w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do
Zbiory Cyfrowe Muzeum Narodowe w Krakowie.
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2019-09-23
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2024-03-28
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych za wyjątkiem niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niezgodności:
- Część multimediów zamieszczonych w serwisie nie jest dostępna (brak odpowiednich altów). MNK dokonuje wszelkich starań, by ww. multimedia opisać za pomocą opisów alternatywnych, czyli technik udostępniających użytkownikom programów odczytu ekranu informacje o nietekstowych elementach strony internetowej. Multimedia zostały opublikowane przed 23.09.2020 (patrz: Wyłączenia).
- Dokumenty w formacie PDF i DOC opublikowane na stronie są zapisane w sposób niedostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dokumenty są systematycznie uzupełniane o wersje w dostępnym formacie PDF i DOC albo o wersje tekstowe. Dokumenty zostały opublikowane przed: 23.09.2020 (patrz: Wyłączenia).
Wyłączenia:
- Multimedia opublikowane przed 23 września 2020 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
- Treści prezentujące niektóre dzieła sztuki i zabytki zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono: 31 marca 2025 roku. Deklarację sporządzono na podstawie audytu strony we współpracy z Wykonawcą Systemu. Każda podstrona została walidowana następującymi narzędziami:
- Wave Evaluation Tool dla przeglądarki Chrome;
- Web Accesibility Checker A.Checker.ca;
- https://validator.w3.org/
Dodatkowo strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- skiplinki do najważniejszych części strony (menu główne, wyszukiwarka, treść strony, mapa strony, deklaracja dostępności, inne w zależności od podstron),
- fokus dla osób niedowidzących pojawiający się wokół elementów nawigacyjnych,
- stosowanie opisów alternatywnych.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest
Iwona Parzyńska - koordynatorka ds. dostępności,
dostepnosc@mnk.pl ,
609 430 129 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do
Rzecznika Praw Obywatelskich.
ETR - TEKST ŁATWY DO CZYTANIA
ZBIORY ON-LINE MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE
Zapraszamy do oglądania dzieł sztuki, zabytków i pamiątek historycznych on-line. Tu pokazujemy co czeka na Ciebie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie wykonali zdjęcia ponad 130 tysięcy obiektów muzealnych i bibliotecznych. Fotografowali obrazy, rysunki, grafiki, broń, ceramikę, monety, rzeźby, rękopisy i inne dzieła.
Na tej stronie
- możesz je zobaczyć
- możesz przeczytać, co wiemy o artyście i obiekcie
- możesz powiększać zdjęcia
- możesz pobrać zdjęcie i wykorzystać do nauki, pracy lub zabawy
- możesz je wysłać jako kartkę do znajomych
- możesz wydrukować sobie ulubiony obraz
To tylko część zbiorów naszego muzeum. Cały czas robimy nowe zdjęcia ☺
Jeśli masz problem z obsługą tej strony – napisz: dostepnosc@mnk.pl
Jeśli masz czas, zapraszamy z wizytą do naszego Muzeum.
Więcej o nas przeczytasz na stronie www.mnk.pl